مدلسازی عناصر و مؤلفه های ساختمانی

IPD-BIM-family-modeling-06

امروزه یکی از مهم ترین بخش هایی که در طراحی پروژه ها مورد توجه قرار می گیرد، کاربرد مستقیم عناصر و مؤلفه هایی است که ساختار اصلی پروژه را تشکیل می دهند. این عمل سبب می شود تا کارفرمایان، پیمانکاران و سایر ذینفعان پروژه از فرآیند انتخاب، خرید، تولید و مونتاژ هریک از مصالح و تجهیزات آگاهی لازم را داشته باشند. تاکنون تنها برخی شرکت های تولید کننده ی مصالح و تجهیزات ساختمانی اقدام به ارائه نمونه مجازی (آبجکت) و یا بافت محصولات خود کرده اند که این موارد بیشتر در ترسیمات دوبعدی و یا تصویر سازی پروژه کاربرد دارد.

 

IPD-BIM-family-modeling-03

مدلسازی مؤلفه ها         مدلسازی مؤلفه ها         مدلسازی مؤلفه ها         مدلسازی مؤلفه ها         مدلسازی مؤلفه ها

در حالیکه یک طراح برای تکمیل طرح خود نیاز به معرفی اجزای تشکیل دهنده ی کار و طراحی جداگانه هریک از مصالح و تجهیزات کاربردی در پروژه دارد، و اما اهمیت این کار درچیست؟ آیا با استفاده از نمونه های آماده در بازار نمی توان کار طراحی را تکمیل کرد؟ البته آنچه در طرح ها بکار می رود تنها شامل چند خط برای نمایش شکل ۲ بعدی عناصر و یا برخی نمایش سه بعدی از آن ها در رندرینگ های تهیه شده از کل حجم پروژه است اما توجه تنها به ساختار و شکل ظاهری عناصر در مدلسازی ساختمانی کافی است؟

IPD-BIM-family-modeling-02

ما در BIM با روش مدلسازی اطلاعاتی آشنا شدیم یعنی هر عنصر و مؤلفه به تنهایی شامل یک منبع اطلاعاتی از نمونه خود بود و تعیین کننده ی تمامی ویژگی های آن اعم از ابعاد و اندازه ها جنس مصالح به کاررفته، رنگ، مقاومت و هدایت حرارتی،  قیمت و … است اصولاً این ویژگی ها توسط کارخانه های تولید کننده ذکر می شود اما در خود مدل جایی ندارند، به عبارت دیگر شما برای بررسی این ویژگی ها مجبور به دریافت اطلاعات از یک منبع دیگر مثل کاتالوگ های مصالح و تجهیزات هستید پس اگر علاقه مند به ایجاد تغییرات در هر کدام از آن ها باشید باید زمان و هزینه های اضافی را صرف به روز رسانی اطلاعات اولیه در پروژه کنید، به طور مثال اگر بخواهید نوع کاشی های فضای آشپزخانه را تغییر دهید شاید اتفاق خاصی در نقشه های دو بعدی طراحی معماری نیافتد اما جدول دسته بندی ها ، متره، برآورد هزینه ها، رعایت ابعاد و اندازه های جدید در چشم اندازهای داخلی فضاها، همگی دستخوش تغییراتی می شوند که ناخواسته زمان انجام کار را به تأخیر می اندازد.

مدلسازی مؤلفه ها         مدلسازی مؤلفه ها         مدلسازی مؤلفه ها         مدلسازی مؤلفه ها         مدلسازی مؤلفه ها

IPD-BIM-family-modeling-05

از آنجایی که مدل ها و گزارش های مورد نیاز مصالح و تجهیزات، با فرمتهای مختلف ارائه می شوند و هماهنگ سازی بین این اتفاقات در پروژه به نوبه ی خود مسئله حائز اهمیتی است و اصولاً جزئی از فرآیند پشتیبانی پروژه محسوب می شود، و این کار تنها با مدلسازی درست عناصر و مؤلفه های ساختمانی به صورت پارامتریک و استاندارد امکان پذیر خواهد بود.

 

IPD-BIM-family-modeling-01

مدلسازی پارامتریک مصالح و تجهیزات ساختمان علاوه بر اینکه تولید کنندگان استاندارد مصالح را در لیست محدود انتخاب طراحان پروژه قرار می دهد می توانند در برنامه ریزی تدارکات، خرید، توزیع و نصب در پروژه نهایت بهره را در کاهش زمان و هزینه، برای کارفرمایان، پیمانکاران و سایر ذینفعان پروژه ایجاد کند.

بدون نظر

نظرات بسته شده است.