مدلسازی سازه براساس نقشه های اجرایی :

IPD-BIM-Structural-Modeling-01

پس از طراحی استاندارد و بهینه ی مدل سازه ای بیشترین اهمیت مدلسازی سازه هماهنگ بودن آن با طرح های معماری و عدم تداخل با عناصر تأسیساتی و پروژه است. اما زمانی که فایل طراحی سازه از مابقی مدل به صورت جداگانه ایجاد می شود دچار مشکلات غیرقابل پیشگیری خواهد شد، اما اهمیت آن در چیست بیشتر کارفرمایان معتقدند که تاکنون با همین روش پروژه های زیادی به ثمر رسیده است و لزومی به تغییر نیست، پس این روند باید ادامه داشته باشد.

مدلسازی سازه      مدلسازی سازه      مدلسازی سازه      مدلسازی سازه      مدلسازی سازه      مدلسازی سازه

 

IPD-BIM-Structural-Modeling-06

اما آیا تاکنون به زمانی که صرف رفع تداخل ها و خطاهای موجود بین نقشه های سازه با دیگر رشته ها صورت می گیرد فکر کرده اید و مهم تر از آن هزینه هایی که در این میان صرف انجام دوباره کاری ها در پروژه می شود و در نهایت به دلیل عدم توانایی در شناخت و پیش بینی این موارد ضروری، در عمل به کمترین میزان استاندارد در کیفیت سازه و ساختمان خواهیم رسید.

 

IPD-BIM-Structural-Modeling-04

اگر بخواهیم تمامی این هزینه ها را در کل پروژه برآورد کنیم متوجه خواهید شد که چه ضرر جبران ناپذیری در طول پروژه را متحمل شده اید؟ راهکار پیشنهادی ما برای رفع این مشکل بسیار ساده است. با بهره گیری از فناوری مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در پروژه های ساختمانی استفاده از ابزارهای پیشنهادی آن در عملیات طراحی و استفاده از فایل واحد برای انجام تمامی مدل های سازه، معماری و تأسیسات، شما نیمی از راه را طی کرده اید. اما این روش چه کمکی به مدلسازی آنالیز و تهیه ی نقشه های اجرایی سازه می کند؟ امروز با پیشرفت فنّاوری و ارتقا سطح آگاهی کاربران آن توانایی ها در مدلسازی اطلاعاتی پروژه بالاتر رفته و این عاملی در کاهش زمان در هماهنگ سازی بخش های مختلف طراحی در یک پروژه واحد خواهد بود.

IPD-BIM-Structural-Modeling-06      مدلسازی سازه      مدلسازی سازه      مدلسازی سازه      مدلسازی سازه      مدلسازی سازه

IPD-BIM-Structural-Modeling-07

مدلسازی سازه اصولاً پس از اتمام مرحله ی طراحی صورت می پذیرد. اما پس از انجام تغییرات و به روزرسانی مدل توسط آرشیتکت بازهم نیاز به انتقال فایل های جدید، و به روزرسانی مدل سازه بر مبنای اصلاحات پروژه هستیم.  این روند تغییرات در حال تکرار است زیرا اصولاً طرح همیشه در حال بهینه سازی هستند. راهکار پیشنهادی ما برای حذف زمان اضافی و جلوگیری از دوباره کاری های طراحی سازه، استفاده از فناوری BIM در مدلسازی اطلاعاتی و کار روی یک فایل واحد است، بدین ترتیب ویرایش ها تنها روی یک فایل صورت می پذیرد تا این فایل در اختیار دیگر بخش های طراحی مخصوصاً طراحان بخش سازه قرار گیرد و بدون نیاز به تکرار مراحل قبل، طرح نهایی بر مبنای تغییرات به روزرسانی شود.

 

IPD-BIM-Structural-Modeling-05

همچنین با بهره گیری از مدل اطلاعاتی در هر مرحله از طراحی دسترسی به اطلاعات مربوط به قطعات سازه ای به کاررفته، مدل های سفارشی، اتصالات و ویژگی ها و جزئیات نصب برای شما میسر است. به عبارت بهتر در مدلسازی اطلاعات سازه ای شما علاوه بر رصد کردن تمام وقایع سازه پروژه می توانید تداخل با سایر رشته ها، برآورد مقادیر دقیق و احجام سازه، و نیز الگو های ساختاری سازه و اتصالات را در اختیار داشته باشید تا هم در زمان و هم در هزینه صرفه جویی لازم را انجام دهید.

IPD-BIM-Structural-Modeling-03

بدون نظر

نظرات بسته شده است.