مدلسازی مکانیکال، الکتریکال، پایپینگ براساس نقشه های اجرایی:

IPD-BIM-MEP-03

مدلسازی و طراحی تأسیسات پروژه که شامل سه بخش مکانیکی، الکتریکی و لوله کشی می شود اصولاً پس از پایان یافتن طراحی معماری و تا حدودی با پیشرفت بخش طراحی سازه آغاز می گردد و بدین ترتیب برای شروع کار با دسترسی به فایل طراحی معماری می توان کار طراحی و تهیه ی نقشه های تأسیساتی پروژه را آغاز کرد. آنچه امروز در استفاده از فایل های معماری مرسوم است تنها به فرمت های دوبعدی و فایل های تهیه شده با نرم افزارهای ترسیمی ابتدایی مانند Autocad خلاصه می شود در حالیکه  برای طراحی بخش تأسیسات نیاز بیشتری به دسترسی به مدل های سه بعدی داریم، تا زمان اضافی که صرف بررسی برخوردهای احتمالی بین عناصر تأسیساتی با دیگر اجزای طراحی شده توسط بخش معماری و یا سازه می شود را حذف کنیم.

IPD-BIM-MEP-02

مدلسازی تأسیسات     مدلسازی تأسیسات     مدلسازی تأسیسات     مدلسازی تأسیسات     مدلسازی تأسیسات

ولی متأسفانه در این بخش با صرف زمان و هزینه های اضافی به مرحله اجرا ارجاع داده می شود، با اینکه در همان مراحل اولیه کار قابل پیش بینی و انجام توسط خود طراحان تأسیسات پروژه است. اگر به دقت در تهیه ی نقشه های تأسیساتی نگاه کنید متوجه نواقص موجود در مدل های دو بعدی می شوید. اما چگونه می توان این نواقص را به آسانی حل کرد؟ چرا با وجود این خسارات در پروژه ها، باید روش های سنتی را ادامه داد؟

IPD-BIM-MEP-07

با پاسخگویی به این  سؤالات، به دریچه ی تازه ای از فنّاوری با نام مدلسازی اطلاعات ساختمان یا به اختصار BIM  در طراحی می رسیم. همان طور که آگاه هستید مدلسازی اطلاعاتی ساختمان یک نمونه ی شبیه سازی شده از واقعیت پروژه است که با دسترسی به اطلاعات کامل از عناصر به کار رفته در مدل به آسانی می توان تمامی اجزای پروژه را مورد بررسی قرارداد و چون از یک فایل واحد برای انجام تمامی طراحی های پروژه اعم از سازه، معماری و تأسیسات استفاده می شود برای به روزرسانی کردن آن ها و اعمال تغییرات نیازی به صرف زمان اضافی و تحویل فایل های با فرمت های مختلف طراحی به دیگر بخش ها نیست.

مدلسازی تأسیسات     مدلسازی تأسیسات     مدلسازی تأسیسات     مدلسازی تأسیسات     مدلسازی تأسیسات   

IPD-BIM-MEP-01

همچنین با قابلیت های تصویر سازی دقیقی که از طریق استفاده از ابزارهای تحت BIM صورت می گیرد می توان از هرگونه خطا و یا نقص و برخوردی بین عناصر مدلسازی شده در هر گروه از طراحی آگاه بود، و آن را رفع کرد. ما به شما این اطمینان را می دهیم که مدلسازی تأسیساتی پروژه را با بهره گیری از فنّاوری های جدید و به روز دنیا در کمترین زمان لازم طراحی با بهترین کیفیت انجام دهیم به نحوی که نیازمند صرف هزینه های اضافی برای کنترل نقشه ها و هماهنگ سازی آن ها با بخش های دیگر وجود نداشته باشد.

IPD-BIM-MEP-05

بدون نظر

نظرات بسته شده است.